852616380 vmotnam@vmotnam.lt
Select Page

Kam naudingas prostitucijos legalizavimas?

Kam naudingas prostitucijos legalizavimas?

Straipsniui („Prostitucija Lietuvoje – laikas nustoti moralizuoti”, Jūratė Juškaitė, 2014) iš esmės nepritariame – jis klaidina visuomenę. Visų pirma, ir tai seka taip pat iš šiame straipsnyje išdėstytų aplinkybių, nėra laisvai pasirenkamos prostitucijos – visa prostitucija yra priverstinė. Smurtas, skurdas, atskirtis, priklausomybės – tai socialiniai skauduliai, lydintys bet kokią prostituciją – ir legalią ir nelegalią. „Darbu” panašaus užsiėmimo nepavadinsi – nebent būtum atviras ar paslėptas sutenerių lobistas. Kiekvienas lytinis aktas už pinigus yra prilyginamas išprievartavimui – pagal savo pasėkmes moters gerovei, sveikatai ir savivertei.

Iš legalizacijos pelnosi ir jos siekia tik suteneriai, kurių nusikalstamas verslas tuo būdu yra „išplaunamas”, „išplaunami” jų kruvini, nusikalstamu būdu uždirbti pinigai. Moterų situacija nei kiek nepagerėja, nes susirgusios ar „susidėvėjusios”, kaip prekės (o vadinti asmenį preke yra nusikaltimas) yra išmetamos iš legalių bordelių ir toliau papildo gatvės prostitučių gretas. Reikalavimas visiems Lietuvos piliečiams vienodos apsaugos nuo smurto ir prievartos, tai yra efektyvaus žmogaus teisių užtikrinimo, neturi nieko bendro su prostitucijos legalizavimu.

Reikalavimas prostituciją dekriminalizuoti yra teisingas, jį seniai remia ir Lietuvos moterų judėjimas. Daugiamečių tyrimų ir stebėjimų rezultatai rodo, jog per pirmus penkis buvimo taip vadinamoje „profesijoje” metus ir legalios ir nelegalios prostitucijos šalyse iki 85 proc. moterų tiesiog žūsta – suserga nepagydomom ligom, depresija, išvysto priklausomybes, dažniausiai nuo sunkių narkotikų, ką aktyviai palaiko ir jų suteneriai, nes tokias moteris lengviau valdyti, galų gale, nusižudo ar „dingsta be žinios”, yra nužudomos sutenerių arba pirkėjų. Prostitucija yra dehumanizuojantis, nusikalstamas verslas, glaudžiai susijęs su narkotikų ir ginklų prekyba, šį reiškinį kontroliuoja nusikalstamo verslo grupuotės.

Būtų didžiausia gėda žengus didžiulį žingsnį atgal, jei Lietuvoje prostitucija būtų legalizuota. Atvirkščiai užtikrinkime, kad veiktų sekso pirkėjus baudžiantys įstatymai, pasiekime moterų dekriminalizacijos, efektyviau kovokime su visų rūšių narkotikų prekeiviais, organizuotom nusikalstamom grupuotėm, užkirskime kelią smurtui prieš moteris ir vaikus visuomenėje ir šeimoje – juk iki 90 proc. į prostitucijos pragarą įtrauktų moterų yra seksualinį smurtą vaikystėje patyrę vaikai. Policijai yra būtini specialūs mokymai žmogaus teisių užtikrinimo srityje, nes šiuo metu pareigūnai neretai yra nejautrūs ne tik prostitucijos aukoms, bet ir smurtą bei prievartą šeimoje patiriančioms moterims. Tai patriarchalinės visuomenės grimasos, kai vyrai smurtautojai turi daugiau teisių – net gi ten, kur jų neturėtų turėti.

Vilniaus Moterų namų direktorė

Lilija Henrika Vasiliauskienė

Komentuojamą straipsnį galite perskaityti čia

 

Call Now Button